گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟

ظاهرِ اغلب مواد پلاستیکی خام خشک به‌نظر می‌رسد؛ ولی در واقع این‌طور نیست. مواد هیپوروسکوپی نظیر پلی کربنات‌ها و نایلون‌ها می‌توانند رطوبت هوا را به خود جذب کنند و باید آن‌ها را قبل از تزریق به دستگاه قالب‌گیری خشک کرد. گازگیر پلاستیک وسیله‌ای است که می‌تواند رطوبت موجود در این مواد را گرفته و کیفیت پلاستیک مصرفی را بهبود دهد. در این مقاله قصد داریم دستگاه گازگیر پلاستیک را بررسی کنیم و ببینیم که این وسیله چطور می‌تواند رطوبت موجود در مواد اولیه را خارج کند.

منظور از فرایند گازگیری و گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟

قبل از اینکه به سؤال “گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟” پاسخ دهیم، بد نیست کمی درباره‌ی پلاستیک‌ها بیشتر بدانیم. مواد پلاستیکی در دو نوع تولید می‌شوند؛ پلاستیک‌های رطوبت‌گیر و پلاستیک‌های رطوبت‌زدا. پلاستیک‌های رطوبت‌زدا، مانند پلی‌پروپیلین، فقط در سطح خود رطوبت را نگه می‌دارند و هیچ رطوبتی به داخلشان نفوذ نمی‌کند که با یک دستگاه خشک‌کن ساده می‌توان این رطوبت را از روی پلاستیک‌های رطوبت‌زدا برطرف کرد.

در مقابل، پلاستیک‌های رطوبت‌گیر، از جمله پلی‌استر پت، تمایل زیادی به جذب و نگهداری رطوبت در داخل خود دارند و باید حتما قبل از تزریق، رطوبتشان گرفته شود. فرایند جذب رطوبت پلاستیک، یک واکنش شیمیایی هیدرولیز در دمای 65 درجه‌ی سانتی‌گراد است که طی آن زنجیره‌های پلیمری کوتاه‌تر شده و حفره‌های میانی ناشی از رطوبت از میان مواد پلاستیکی خارج می‌شوند؛ اما حالا برویم سروقت پاسخ به سؤال «گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک چیست؟».

گازگیر پلاستیک همان وسیله‌ای است که کار خشک‌کردن پلاستیک و خروج رطوبت از میان آن را انجام می‌دهد. یک گازگیر مواد پلاستیک به‌طور معمول می‌تواند حدود 06/0 مترمکعب هوای مرطوب را از یک کیلوگرم پلیمر خارج کند.

گازگیر دستگاه تزریق پلاستیک

گازگیری پلاستیک چه فوایدی دارد؟

گازگیری پلاستیک مزایای زیادی دارد؛ مانند:

  • با خشک کردن پلاستیک توسط دستگاه گازگیر پلاستیک، حفره‌های رطوبت از میان پلاستیک خارج شده و شکل اصلی پلاستیک حفظ می‌شود.
  • پروسه‌ی گازگیری پلاستیک می‌تواند از بروز نقایصی مثل لکه یا لایه‌لایه شدن سطح پلاستیک جلوگیری کند.
  • با گازگیری پلاستیک در برخی از پلیمرها، می‌توان مقاومت آن‌ها نسبت به ضربه و کشش را افزایش داد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا